Ülevaade kontserni 2015. aasta majandustulemustest

E.L.L. Kinnisvara kontserni 2015. aasta majandustulemused olid ettevõtte juhtkonna hinnangul head ja ületasid eelneva aasta näitajaid – kontserni müügitulu oli 42,3 ja kasum 22,7 miljonit eurot. Nii müügitulu kui kasum sisaldavad ühekordset märkimisväärset tulu Leedus Šiauliais asuvat Saules Miestast omava äriühingu UAB Titvesta müügist. Lisaks müüdi 2015. aastal hoonestamata kinnistu Vilniuse äärelinnas ning Eestis OÜ Rannamõisa Kinnisvara, mis omas hoonestamata kinnistuid Tallinnas Rannamõisa teel.

2015 aastal saavutati plaanipärased tulemused nii kaubandus- kui bürookinnisvara sektoris. Vilniuse Panorama, Riia Spice ja Spice Home ja Tallinna Viru Keskuse kaubanduskeskust külastas mullu kokku 36,5 miljonit inimest ning keskuste brutokäive oli 496 miljonit eurot. Kõikides E.L.L. Kinnisvara kaubanduskeskustes ja büroohoonetes puuduvad täna vakantsed üüripinnad. Ettevõte jätkab kaubanduskeskuste strateegilist arendamist konkurentsipositsiooni hoidmise ja tugevdamise eesmärgil. 2015. aastal taastati Läti organisatsioon ning värvati inimesi eeskätt arendusprojektide juhtimisse.

Ettevõte on käivitanud aktiivse arendustegevuse ning praegu on kontsernil kolmes Balti pealinnas arenduses kokku ligi 100 000 m² büroopinda, mille edasise arendusprotsessi detailid, ajastus ja maht otsustatakse tulenevalt turuolukorrast. 2015. aasta detsembris sõlmiti ehitusleping Leedus Vilniuses Panorama kaubanduskeskuse vahetus läheduses asuva Narbuto 5 büroohoone ehitamiseks, mis valmib 2017. aasta kevadel.

Suurim lähiaastate arendusprojekt on Riia Skanstese büroolinnak. Skanstes on Riia linna strateegia kohaselt kiiresti arenev ja uus prioriteetne piirkond ärikinnisvara arendamiseks, kuhu on aastaks 2021 kavandatud ka trammiühendus. E.L.L. Kinnisvara arendab Arēna Rīga vahetusse naabrusesse multifunktsionaalset büroolinnakut (kokku 5 büroohoonet brutopinnaga kuni 55 000 m² ning mitmekorruseline parkimismaja).

2015 aastal ostis kontsern suure arenduspotentsiaaliga kinnistud Tallinna südalinnas Liivala ja Juhkentali tänavate nurgal ning Vilniuse kesklinnas Rinktinese tänaval, pärast kaua aega kestnud menetlemist kehtestati detailplaneering Tallinna kesklinnas asuva Kalasadama tn 10 kinnistule.

Kuna E.L.L. Kinnisvara ei ole suuremahuliselt investeerinud uutesse projektidesse ning samuti on vähendatud finantskohustusi tasemele, kus edasine suuremahuline laenukohustuste tagasimaksmine ei ole mõistlik optimaalse kapitali struktuuri seisukohalt, siis maksis ettevõte 2015. aastal emaettevõttele dividende summas 20 miljonit eurot. Samasugust põhimõtet järgitakse ka edaspidi ehk ettevõtte enda igapäevaseks tegevuseks ning lähitulevikuks mittevajalik vaba rahavoog makstakse dividendidena emaettevõttele.

Vastavalt uuele pikaajalisele strateegiale keskendub ettevõte olemasoleva kinnisvaraportfelli tulemuslikule juhtimisele ning ja uute arenduste ettevalmistamisele ning teostamisele. Lisaks on ettevõtte pikaajaline strateegiline eesmärk laiendada äritegevust Baltikumist väljapoole. Ettevõte jätkab antud suunal tööd ning arengud selles sõltuvad äriliselt sobiva projekti leidmisest.